Google’ın Bugünkü Doodle’ı Dünya Günü Oldu! İklim Değişikliği İlerleme Durumu Nedir?

Google, 2024 Dünya Günü’nü, dünyanın dört bir yanından nefes kesici fotoğraflarla kutluyor. Bu anlamlı Doodle tasarımı, gezegenimizin “doğal güzelliğini” gözler önüne sererek, insanları, toplulukları ve hükümetleri Dünya’nın biyolojik çeşitliliğini ve kaynaklarını korumak için gösterdikleri çabaları hatırlatıyor.

Tasarımda Dünyanın Farklı Köşelerinde Yeşilin Tonları Buluştu

  • Turks ve Caicos Adaları: Bu muhteşem adalar, mercan kayalıkları ve deniz yaşamının yanı sıra nesli tükenmekte olan kaya iguanası gibi türlere de ev sahipliği yapıyor. Doğal kaynakların korunması için birçok çalışma yürütülüyor.

  • Meksika – Scorpion Reef Ulusal Parkı: Arrecife de Alacranes olarak da bilinen bu park, Meksika Körfezi’nin en büyük resif sistemidir. UNESCO biyosfer rezervi olan park, çeşitli mercan türlerine ve nesli tükenmekte olan kuş ve kaplumbağa türlerine ev sahipliği yapıyor.
  • İzlanda – Vatnajökull Milli Parkı: 2008 yılında kurulan bu UNESCO Dünya Mirası Alanı, Avrupa’nın en büyük buzulunu ve çevresindeki benzersiz ekosistemi barındırıyor. Volkanik arazi ve bitki örtüsü ile göz kamaştırıyor.
  • Brezilya – Jaú Ulusal Parkı: Amazon yağmur ormanlarının kalbinde yer alan bu park, margay, jaguar, dev su samuru ve Amazon deniz ayısı gibi birçok türe ev sahipliği yapıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan park, biyolojik çeşitliliği korumak için önemli bir rol oynuyor.
  • Afrika – Büyük Yeşil Duvar: 2007 yılında Nijerya’da başlatılan bu girişim, ağaç dikimi, sürdürülebilir arazi yönetimi ve yerel topluluklara ekonomik fırsatlar sunarak Afrika genelinde çölleşmeyle mücadele etmeyi amaçlıyor.
  • Avustralya – Pilbara Adaları Doğa Rezervleri: Avustralya’nın 20 doğa rezervi arasında yer alan bu adalar, deniz kaplumbağaları, kıyı kuşları ve deniz kuşları gibi nesli tükenmekte olan türlere ev sahipliği yapıyor. Hassas ekosistemleri korumaya ve biyolojik çeşitliliği desteklemeye katkıda bulunuyor.

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

Her yıl 22 Nisan’da kutlanan Dünya Günü, “çevrenin korunmasını” savunmaya adanmış küresel bir etkinliktir. Dünyanın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla düzenlenir. Plastik kirliliği gibi kritik sorunlara dikkat çekerek, doğayı korumak için harekete geçmemiz gerektiğini hatırlatır.

2024 Dünya Günü Teması:

Bu yılki Dünya Günü’nün teması, plastik kirliliği ve bunun zararlı çevresel etkileri üzerine odaklanıyor. “Gezegen Plastiklere Karşı” sloganı ile plastik kirliliğinin önlenmesi ve sürdürülebilir bir gelecek için farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Hepimiz Birlikte Harekete Geçmeliyiz:

Dünyanın geleceği için hepimiz sorumluyuz. Doğayı korumak için bireysel olarak yapabileceğimiz birçok şey var. Plastik kullanımı, enerji tasarrufu, geri dönüşüm ve çevreye duyarlı ürünler tercih etmek gibi basit adımlarla büyük bir fark yaratabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x