İstanbul Park’ın işletme hakkı resmen Can Holding’e geçti, Intercity ise henüz pisti boşaltmadı

İstanbul’un Tuzla ilçesinde bulunan ve 9 kez Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapan İstanbul Park ile ilgili uzun süredir devam eden ihale sürecinde sona gelindi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sahibi olduğu pist için 2 Nisan 2024’te pistin 30 yıllık kullanım hakkını kapsayan işletme ihalesini kazanan Pirelli Otomobil Lastikleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander’in ortağı olduğu Can Bilim ve Eğitim Kurumları şirketi ile resmi imzalar dün atıldı.

Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander, eski kira sözleşmesinin sona erdiğini ve kiracı şirkete pisti boşaltması ve teslim etmesi için verilen sürenin de bugün sona erdiğini, pistin bu hafta içinde kendilerine teslim edilmesi gerektiğini söyledi:

“Eski kira sözleşmesi sonlanmış durumda. Kiracı şirkete verilen teslim süresi de bugün itibariyle sona erdi. Dolayısıyla yarın pist ve arazisinin bize teslim edilmesi gerekir.”

SIRADAKİ ADIM: F1 GÖRÜŞMELERİNİN BAŞLANMASI

Pistin el değiştirmesinin ardından sıradaki adım ihale sözleşmesinde de yer aldığı gibi hızlıca F1 görüşmelerinin başlaması olacak.

BAKAN ERSOY “MAYIS’IN İLK HAFTASINDA PİST DEVREDİLECEK” DEMİŞTİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 30 Nisan’da AKM’de yaptığı konuşmada İstanbul Park’ın ihale süreci ve el değiştirmesiyle ilgili şunları söylemişti:

“Orada bir ihale süreci gerçekleşti nisan ayı içerisinde. İhale başarıyla tamamlandı. Şimdi ikinci aşamaya geçtik. Mayısın ilk haftası içerisinde yer teslimleri yapılacak. Yani mevcut kiracının, mevcut içerde bulunan kiracının yeri boşaltması ve ihaleyi kazanan yeni kiracıya devretmesi var. Sonrasında da hızlı bir şekilde 2026 itibarıyla Formula 1 yarışlarının İstanbul’a, Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili kontratlama süreci başlayacak. Burada planlandığı şekilde süreç devam ediyor.”

PİST BOŞALTILMIYOR

2012 yılında İstanbul Park’ın işletme haklarını alan ve İstanbul Park’ı bir açık hava otogalerisi olarak kullanan Intercity şirketinin anlaşması 18 Temmuz 2023’te sona ermesina rağmen pist boşaltılmamıştı.

2 Nisan’daki ihale gerçekleşmiş ve Mayıs’ın ilk haftası devir teslim yapılacağı duyurulmuştu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x